Tenth Lok Sabha
Members Bioprofile

SHUKLA, SHRI VIDYA CHARAN

[Cong.(I) - Raipur (Madhya Pradesh)]

Father's Name

Pate of Birth

Place of Birth

Marital Status

Spouse's Name

Children

Educational Qualifications

 


Profession

Permanent Address



Present Address


Positions held

1957

1962

Jan., 1966 to Feb., 1966


Feb., 1966 to March, 1967

1967


March, 1967 to June, 1970

1969-70


June, 1970 to May, 1971

1971

May, 1974 to Oct., 1974


Oct., 1974 to June, 1975


June 1975 to March 1977


1980


June, 1980 to March, 1981


1984

1989

1990


21 Nov., 1990 to 20 Feb., 1991

1991

23 June 1991

Special Interests


Favourite Pastime and Recreation



Sports and Clubs

 




Countries visited

 

 

Late Shri Ravi Shankar Shukla

2nd August, 1929

Raipur (Madhya Pradesh)

Married on 15th February, 1951

Smt. Sarla Shukla

Three daughters

B.A.

Educated at Morris College, University College of Law, Nagpur (Madhya Pradesh)

Agriculturist

Shri Radheshyam Bhawan, Vill. Labhandi, Teh. &. Distt. Raipur (Madhya Pradesh). Tel. 423841, 425140


5, Tughlak Road, New Delhi-110011. Tel. 3013883, 3016463




Elected to Lok Sabha (Second)

Re-elected to Lok Sabha (Third)

Union Deputy Minister, Parliamentary Affairs and Communications

Union Deputy Minister, Home Affairs

Elected to Lok Sabha (Fourth) for the third time


Union Minister of State, Home Affairs

Member Working Committee of Indian National Congress

Union Minister of State, Finance

Elected to Lok Sabha (Fifth) for the fourth lime

Union Minister of State, Defence (Defence Production)

Union Minister of State, Planning


Union Minister of State, Information and Broadcasting, Independent Charge

Elected to Lok Sabha (Seventh) for the fifth time 


Union Minister, Civil Supply and Co-operation


Elected to Lok Sabha (Eighth) for the sixth time

Elected to Lok Sabha (Ninth) for the seventh time

Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development

Union Minister, External Affairs


Elected to Lok Sabha (Tenth) for the eighth time

Union Cabinet Minister, Water Resources

Foreign Affairs, political science, natural science and administrative reforms

Photography, reading and hunting



Badminton, Cricket; President, All India Chess Federation 1972-76, Badminton Association of India, 1976-87; All India Council of Sports 1982-84 and Indian Olympic Association since October 1984; Chairman Society for National Institute of Physical Education and Sports, 1976-77, 1982 and Special Organising Committee Ninth Asian Games, 1982

Widely travelled; represented India at the Independence Day Celebrations of Botswana and Lesotho; Presided over the first NAM Information Ministers Conference, 1976.