9th Lok Sabha
Members Bioprofile

MISHRA, SHRI JANESHWAR, B.A., LL.B. [Janata Dal*—Uttar Pradesh, Allahabad, 1989]:  s. of Ranjit Mishra; b. at Shubhanathahi, Ballia District, Uttar Pradesh, August 5, 1933; ed. at Allahabad University, Uttar Pradesh; m. Rangobhi Mishra, June 2, 1951, 2 d.; Political Worker, Agriculturist;

Public Offices held:  Union Minister of State, Petroleum, Chemicals and Fertilizers, August 1977—July 1978, Energy, January—July 1979, Shipping and Transport, July 1979-January 1980, Union Minister of State (Ind. Charge) Communications, April 21, 1990—November 5, 1990, Union Minister, Railways, November 21, 1990;

Previous Association with Political Parties:  ously associated with SP, SSP, and BKD; Secy. SSP;

Previous Membership:  Fourth Lok Sabha, 1967—70, Fifth Lok Sabha, 1971—77, Sixth Lok Sabha, 1977—79;

Committee Experience:  Member, Estimates Committee, July- August 1977;

Favourite Pastime and Recreation:  Public speaking; 

Travels Abroad:  USSR;

Special Interests:  Public service; 

Other Information:  Suffered imprisonment for about 30 times during Congress rule;

Permanent Address:  17, New Katra, Allahabad, Uttar Pradesh.

 

* Member, Janata Dal(S) with effect from January 11, 1991.