8th Lok Sabha
Members Bioprofile

SETHI, SHRI PRAKASH CHAND, B.A., LL.B. [Congress (I)—Madhya Pradesh, Indore, 1984]  s. of late Shri Bhanwar Lal Sethi; b. at Jhalrapatan  City, Jhalawar District, Rajasthan, October 19, 1920; ed. at Madhav College, Ujjain and Holker College, Indore; m. Smt. Kamla Devi Sethi, June 15, 1939; 1 s. and 5 d.; Political and Social Worker; participated in Freedom Movement and Boycotted College in 1942; Union Deputy Minister for, (i) Steel and Heavy Industries, June, 1962—June, 1964, (ii) Steel and Mines, June, 1964—January, 1966 and (iii) Iron and Steel, January, 1966—March, 1967; Minister of State for (i) Steel, Mines and Metals, March, 1967—April 1968; Ministry of Steel, Mines and Metals, independent charge April, 1968—February, 1969; (ii) Ministry of Finance (Department of Revenue and Expenditure), February, 1969—June, 1970; (iii) Defence Production, June, 1970—May 1971; (iv) Petroleum and Chemicals, May 1971—January, 1972, (independent charge); Chief Minister Madhya Pradesh, January 1972—December, 1975; Union (Cabinet) Minister of (i) Chemicals and Fertilizers, December, 1975—December, 1976; (ii) Minister Without Portfolio, December 1976—March 1977; (iii) Works and Housing and Petroleum and Chemicals, January 14, 1980—October, 1980; (iv) Petroleum and Chemicals, October, 1980-13 January, 1982; (v) Railways, January, 1982—September 1982; (vi) Home, September 1982—July 1984 and (vii) Planning and Irrigation, July, 1984—October, 1984; President, Ujjain District Congress Committee three times between 1951 and 1959; Treasurer Madhya Bharat Provincial Congress Committee, 1954-55; Member, A.I.C.C. since 1951; Vice-President, Madhya Bharat Unit of Indian National Trade Union Congress for 2 years: Zonal representative of A.I.C.C. for Karnataka, Maharashtra, Bombay and Gujarat, 1955-56; Member, (i) Madhya Pradesh Legislative Assembly, 1972—January 1976; (ii) Rajya Sabha, 1961-67 and 1976-80; (iii) Fourth Lok Sabha, 1967-71; (iv) Fifth Lok Sabha, 1971-72; (v) Seventh Lok Sabha, 1980-84; Represented India at the Commonwealth Finance Ministers' Conference at Barbados (West Indies), September, 1969; Leader, Indian Delegation to Colombo Plan Conference held at Victoria (Vancouver Island, Canada), October, 1969; while in the Finance Ministry, was nominated as India's Governor on; (i) the Asian Development Bank, Manila and (ii) The International Bank for Reconstruction and Development; attended meeting of the Asian Development Bank held at Seoul, (South Korea), April 1970.

Favourite pastime and recreation:  Reading and Travel.

Sports and dubs:  Cricket, Member, Gymkhana Club, Delhi.

Travels abroad:  Afghanistan, USSR, USA, Canada, U.K., Norway, Sweden, Denmark, Germany, France, Switzerland, Italy, Czechoslovakia, South Korea, Austria, Libya, U.A.R. and West Indies.

Permanent address:  Anup Bhavan, Madhav Nagar, Freeganj, Ujjain.