Tenth Lok sabha
Members Bioprofile

KAUL, SMT. SHEILA

[Cong. (I) - Rae Bareli (Uttar Pradesh)]

Father's Name

Date of Birth

Place of Birth

Marital Status

Spouse's Name

Educational Qualifications

 

Profession

Permanent Address

Present Address


Positions held

1959-65

1968-71

1971

1972-80

1975-77

1980

1980-84




Oct. 1980 to Dec. 1984


1984

1988

1989

1990



June 1990


1991

 

Literary, Artistic and Cultural Activities


Social and Cultural Activities


Favourite Pastime and Recreation

Sports and Clubs


Countries visited

 

 

Shri Rajeshwar Nath Kaul

7th February, 1915

Lucknow (Uttar Pradesh)

Married on 9th February, 1939

Prof. Kailash Nath Kaul

B.A., B.T.

Educated at Lahore Women's College and Sir Ganga Ram Training College, Lahore (Pakistan)

Political and Social Worker

23/2, Gokhale Road, Lucknow (Uttar Pradesh)

9, Motilal Nehru Marg, New Delhi-110011. Tel. 3010909, 3010991

 

Corporator, Municipal Corporation, Lucknow

Member, Uttar Pradesh Legislative Council

Elected to Lok Sabha (Fifth)

Vice-President, P.C.C. Uttar Pradesh

General Secretary, C.P.P.

Re-elected to Lok Sabha (Seventh)

Member, Committee on Public Undertakings; Member, Committee of Privileges; Member, Joint Committee on Taxation (Amendment) Bill


Union Minister of State, Education, Culture and Social Welfare*

Elected to Lok Sabha (Eighth) for the third time

General Secretary, A.I.C.C.(I)

Elected to Lok Sabha (Ninth) for the fourth time

Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation


Member, Subject Committee on Science and Technology


Elected to Lok Sabha (Tenth) for the fifth time

Union Cabinet Minister, Housing and Urban Development

Member, India Literacy Board, New Delhi; President, Lucknow Film Society


Vice-President, Red Cross Society, Uttar Pradesh, 1974; Member, AIWC, Lucknow Branch; Vice President, State Council of Child Welfare, Uttar Pradesh

Social service, gardening, reading, films and dance


Badminton; President, Lucknow Cricket Association and International Club, Lucknow

Widely travelled; Member, delegation to IPU Conference, France, 1971; International Women's Congress, Berlin, 1975; Leader, Congress Party delegation to Yugoslavia, 1976; Leader, delegation to UN Commission on Status of Women, Copenhagen, 1980; attended International Conference on Role of Culture for Development of Man and Society, Sofia, Dec. 1980 and National Commission for International Year of the Child, Sofia, June 1981; addressed the Session of General Conference of UNESCO, Paris, Nov. 1982; First Conference of Ministers of Education and Culture of the Non-aligned and other developing countries, Pyongyang, Sept. 1983; and the 22nd session of the General Conference of UNESCO, Paris, 1983; Inaugurated the International Conference on Education, Geneva, 1984; Member, Indian Delegation to UN General Assembly, 1985 and 1987; Member Indian Parliamentary Delegation to European Parliament, 1990.

 

*Independent charge from Aug. 1981 to Dec. 1984.