9th Lok Sabha
Members Bioprofile

RAO BIRENDRA SINGH, SHRI, B.A., [Janata Dal—Haryana, Mahendragarh, 1989]:  s. of Rao Balbir Singh; b. at Nangal, Rewari District, Haryana, February 20, 1921 ed. at St. Stephen's College (DU), Delhi; m. Chandra Prabha, 1947, 3 s. and 1 d.; Agriculturist;

Public Offices held:  Minister, Punjab, 1956—61; Speaker, Haryana Legislative Assembly, 1967; Chief Minister, Haryana, 1967; Union Minister, Agriculture, January 1980—October 1984, Rural Reconstruction/Rural Development, January 1980—January 1983, November-December 1984; Civil Supplies & Cooperation, March 1981—September 1982; Irrigation, November 1980—January 1982; Food & Civil Supplies, December 1984—September 1985 and again from November, 21, 1990;

Previous Membership:  Fifth Lok Sabha, 1971—77, Seventh Lok Sabha, 1980—84, Eighth Lok Sabha, 1984—89; Legislative Council, Punjab, 1954—66; Legislative Assembly, Haryana, 1967, 1968—71 and 1977—80;

Committee Experience:  Member, Consultative Committee constituted under the Punjab State Legislature (Delegation of Powers) Act, 1987, January 29, 1990, Consultative Committee, Ministry of Agriculture, 1990 and General Purposes Committee, August 7, 1990; Chairman, Committee on Agriculture, 1990;

Favourite Pastime and Recreation:  Reading, gardening;

Delegation to Foreign Countries:  Led delegation to several foreign countries as a Minister;

Travels Abroad:  Bulgaria, Burma, Egypt, France, Germany, Italy, Tanzania, USSR, Yogoslavia;

Special Interests:  Agricultural farming;

Sports and Clubs:  Member, National Sports Club of India;

Social Activities:  Founded a number of social welfare and educational institutions and trusts; Founder-President, Rao Birendra Singh College of Education, Rewari, Founder President, Rao Tularam College Society, New Delhi;

Other Information:  Life Member, India International Centre; President, Bhagwat Bhakti Ashram; Founder President, Bharatiya Yadav Mahasabha:

Permanent Address:  Rampura Village, P.O. District Rewari, Haryana. 

*Member, Janata Dal (S) with effect from January 11, 1991.