Tenth Lok sabha
Members Bioprofile

SINGH, SHRI VISHWANATH PRATAP

[JD - Fatehpur (Uttar Pradesh)]

Father's Name

Date of Birth

Place of Birth

Marital Status

Spouse's Name

Children

Educational Qualifications

 

Profession

Permanent Address


Present Address


Positions held

1969-71

1970-71

1971

Oct., 1974to Dec. 1976

Dec.., 1976 to March,. 1977

Jan., 1980 to July, 1980

Nov., 1980 to June, 1981

June, 1981 to July, 1983

June, 1980 to June, 1982

July, 1983, to April, 1988

Jan., 1983 to Sept., 1984

Sept., 1984

Dec., 1984 to Jan., 1987

Jan., 1985 to March, 1985

Mar., 1985 to Sept., 19S5

Jan., 1987 to April, 1987

Oct., 1987

June, 1988

Aug., 1988

Oct., 1988

Nov., 1989

5 Dec, 1989 to 10 Nov., 1990

 


5 Dec., 1989 to 21 April, 1990

1991


Social and Cultural activities


Special Interests


Favourite Pastime and Recreation

Countries visited

 

 

 

Raja Bahadur Ram Gopal Singh

25th June, 1931

Allahabad (Uttar Pradesh)

Married on 25th June, 1955

Smt. Sita Kumari

Two sons

B.A., B.Sc., LL.B.

Educated at Allahabad University, Allahabad and Poona University, Poona

Social Worker

4, Ashok Road, Allahabad (Uttar Pradesh)


1, Teen Murti Marg, New Delhi-110011. Tel. 3017495, 3792202

 

Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly

Whip, C.L.P., Uttar Pradesh Legislative Assembly

Elected to Lok Sabha (Fifth)

Union Deputy Minister, Commerce


Union Minister of State, Commerce


Re-elected to Lok Sabha (Seventh)


Member, Uttar Pradesh Legislative Council


Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly


Chief Minister, Uttar Pradesh


Member, Rajya Sabha


Union Minister, Commerce (also held additional charge of Supply)

Member, AICC (1); President, PCC (I) Uttar Pradesh

Union Minister, Finance


Union Minister, Finance and with additional charge of Commerce and Supply

Union Minister, Finance (Also held additional charge of Commerce)

Union Minister, Defence


Founder, Jan Morcha

Member, Lok Sabha

Convenor, National Front

President, Janata Dal

Elected to Lok Sabha (Ninth) for the third time

Prime Minister and also incharge of the Ministries/ Departments of Defence, Personnel, Public Grievances and Pensions; Science and Technology; Atomic Energy, Space and other subjects not allocated to any other Cabinet Minister or Minister of State (independent charge)


Also held the charge of Environment and Forests


Elected to Lok Sabha (Tenth) for the fourth time

Founder, Gopal Vidyalaya and Intermediate College, Koraon, Allahabad; took part in Bhoodan Movement, 1957 and donated a farm in village Pasna, Allahabad

Painting and photography


Poetry


Widely travelled.