Biographical Sketch
Member of Parliament
XI Lok Sabha
Biographical Sketch of Member of XI Lok Sabha




YADAV, SHRI ANIL KUMAR
JANATA DAL - KHAGARIA (BIHAR)


Father's Name : Shri Sharangdhar Prasad Yadav Date of Birth : 2 July 1956 Place of Birth : Tintanga Karari in Distt. Bhagalpur (Bihar) Marital Status : Married on 2 July 1987 Spouse's Name : Smt. Baby Kumari Educational Qualifications :
Post Graduate Educated at T.P. College, Madhepura (Bihar) Permanent Address :
At and P.O. Tintanga Karari, Distt. Bhagalpur-811001 (Bihar) Present Address 17, Meena Bagh, New Delhi-110011 Tel. 6879699 Positions Held :
1977-79 Member, Regional Transport Authority, Bhagalpur Aug. 1979- Member, Panchayat Samiti, Gopalpur, March 1994 Distt. Bhagalpur 1996 Elected to Lok Sabha (Eleventh) Special Interests :
Social service Favourite Pastime and Recreation :
Kabaddi Other Information :
Director, Central Co-operative Bank Ltd., Bhagalpur, 1985-88; Chairman, Advisory Committee,Cooperative Bank, Nangacchia, 1986-88; Member, Working Committee,Land Development Bank,Nangacchia,1987-94; Deputy Chairman, Utpadan Samiti 1993 onwards Election Result :
Khagaria Lok Sabha constituency Total electorate 10,33,568 Total votes polled 6,83,001 Votes polled in favour of the first four leading candidates : (1) Shri Anil Kumar Yadav (J.D.) 2,92,892 (2) Shri Shakuni Choudhary (S.A.P.) 2,80,515 (3) Shri Ramsharan Yadav (I.N.C.) 65,323 (4) Shri Phulena Prasad Singh (Ind.) 5,408